Kelet-Ázsiából a Kárpát-medencébe – Hungarikumokkal a világ körül 8/4
Sepsiszentgyörgyi japán néprajzkutató, József Attila népiességéből írt disszertáció, és még sok más a legújabb adásban!
A szombati után újabb sikertelen rakétakísérletet hajtott végre csütörtökön Észak-Korea. Hét hónap leforgása alatt a csütörtöki volt a nyolcadik kísérlet Muszudan rakétával, de ezek közül csak egy volt sikeres, amelyet az idén júniusban hajtottak végre. Akkor Japán partjaitól háromszáz kilométerre csapódott a tengerbe.
Újabb sikertelen rakétakísérletet hajtott végre csütörtökön Észak-Korea – közölte egybehangzóan az amerikai és a dél-koreai hadsereg. Szűkszavú tájékoztatásuk szerint Észak-Korea feltehetően egy Muszudan típusú, közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát bocsátott fel az ország északnyugati részén fekvő Kuszong város melletti támaszpontról, de a rakétakísérlet sikertelen volt.
Észak-Korea ugyanonnan bocsátott fel egy Muszudant szombaton is, de a rakéta közvetlenül a start után felrobbant. Hét hónap leforgása alatt a csütörtöki volt a nyolcadik kísérlet Muszudan rakétával, de ezek közül csak egy volt sikeres, amelyet az idén júniusban hajtottak végre. A rakéta akkor 400 kilométer megtétele után csapódott a tengerbe, mintegy 300 kilométerre a japán partoktól. A Muszudan észak-koreai gyártmányú rakéta, először 2010 októberében egy katonai díszszemlén volt látható nyilvánosan. Elvileg 2500-4000 kilométer a hatótávolsága, képes elérni Dél-Koreát és Japánt, illetve a csendes-óceáni Guam-szigetét, ahol amerikai katonai támaszpont van.
Amerikai szakértők szerint a Muszudan rakétákkal folytatott kísérletek segíthetik Észak-Koreát abban, hogy 2020 környékén egy nukleáris robbanófej hordozására képes, az amerikai szárazföldi területek elérésére alkalmas interkontinentális rakétát fejlesszen ki. A BT eddig öt, Észak-Koreára vonatkozó határozatott fogadott el, hogy rákényszerítse a kommunista országot az atom- és rakétaprogramjáról való lemondásra, de hasztalan. A legutóbbi, az idén márciusban elfogadott határozat minden korábbinál súlyosabb szankciókkal büntette Phenjant, a többi között exporttilalmat vezetett be ellene.
(MTI)